Kā pareizi uzglabāt kafijas pupiņas mājās apstākļos

Kā pareizi uzglabāt kafijas pupiņas mājās apstākļos

Kafijas aromāts ir galvenais, kas vilina baudīt gardo dzērienu, diemžēl tas ir gaistošs.  Uzreiz pēc pupiņu grauzdēšanas sākas kafijas novecošanas process. Tā pakāpeniski zaudē savu aromātu un garšu. Ja tā netiek pareizi uzglabāta, process norit vēl ātrāk, tādēļ raksta turpinājumā piedāvājam iepazīties ar metodēm, kā saglabāt pupiņas svaigas.

 

Kas ir kafijas pupiņas

Kafijas koks pieder pie Rubiaceae dzimtas un to dzimtene ir Dienvidamerikas un Āfrikas valstu reģioni. Kafijas koks ir mūžzaļš krūms vai neliela auguma kokaugs aptuveni 5-8 metrus augsts, kuru kultivējot kafijas audzētāji ieguva ievērojami zemāku krūmu. Sākot ar trešo gadu zied un ražo ogām līdzīgos kafijas ķiršus visa gada garumā. Kafija ķirši nobriest 7 mēnešu laikā. Gatavības stadijā tie paliek tumši sarkani, dažkārt tumši zilā vai pat melnā tonī. No augļa mīkstuma atdala sēkliņas, kas ir mums visiem pazīstamās kafijas pupiņas.
Tad šīs zaļās kafijas pupiņas grauzdē. Tas ir ļoti delikāts un smalks process, kas prasa gadiem uzskrātas zināšanas un pieredzi, lai iegūtu vēlamo rezultātu. Vispirms tās žāvē, apbrūnina un tad tikai grauzdē. Katrs grauzdējuma veids (viegli grauzdēts, vidēji vai tumši grauzdēts) paredz sagatavot pupiņas kādai noteiktai gatavošanas metodei, kā arī konkrētam dzērieniem, jo katram grauzdējuma veidam atšķiras ekstrakcijas līmenis. Kafijai pievienojot ūdeni, sākas ekstrakcija, kuras laikā izdalās ķīmiskie savienojumi, kas atbild par garšu notīm, skābumu un rūgtumu. Grauzdēšanas procesā kafijas pupiņās veidojas ķīmiskās reakcijas, kas rada oglekļa dioksīdu. Tieši šī iemesla dēļ iepakojumi ir aprīkoti ar vienvirziena vārstiem, kas ļauj izvadīt šo CO2, bet neļauj iepakojumā iekļūt skābeklim. Ja kafijas pupiņas automātiem ir grauzdētas pēdējo 4 nedēļu laikā, tās ir uzskatāmas par īpaši svaigām. Atverot iepakojumu jau pēc 4-5 nedēļām tās strauji zaudē savu sākotnējo kvalitāti.

 

kafijas ogas pirms grauzdesanasAttēls: Unsplash.com

 

Galvenie apkārtējie faktori, kas ietekmē pupiņu svaigumu

Ir svarīgi zināt četrus galvenos faktorus, kas nelabvēlīgi ietekmē to svaigumu:

  • Saules gaisma. Gaismas ietekmē pupiņas zaudē krāsu, eļļainību un garšu.
  • Karstums. Tas var ietekmēt garšu un svaigumu, jo paaugstināta temperatūra var mainīt tajās esošās ķīmiskās vielas un savienojumus.
  • Skābeklis. Reaģē ar pupiņās esošajām ķīmiskajām vielām, izraisot aromāta un garšas zudumu.
  • Mitrums. Paaugstināts gaisa mitrums var izraisīt pelējuma sēnītes attīstību iepakojumā.

 

Kāds ir kafijas glabāšanas laiks

Ieteicamais kafijas pupiņu patēriņa laiks parasti ir no 12 līdz 24 mēnešiem. Tas norāda, ka šajā laika posmā kafija saglabās ražotāja noteiktās īpašības. Tomēr labākie ražotāji arī norāda pupiņu grauzdēšanas datumu. Tas ir ļoti svarīgs rādītājs, pēc kura var spriest par kafijas svaigumu – jo tuvāk grauzdēšanas datumam, jo aromātiskāka un garšīgāka tā būs. Kad ir zināms grauzdēšanas datums vai ieteicamais izlietošanas laika periods, ir jāpārdomā kā uzglabāt svaigi nopirktās pupiņas. Tādēļ raksta turpinājumā pāris padomi kur un kā labāk uzglabāt pupiņas:

  1. Uzglabājiet tās veselas. Labas kafijas pupiņas ilgāk saglabā savu sākotnējo garšu un aromātu. Samaļot tās, oksidācijas process paātrinās, kā rezultātā samazinās garša.
  2. Izmantojiet hermētisku glabāšanas trauku, jo skābekļa ietekmē garša un aromāts strauji zūd.
  3. Glabājiet tumšā vietā. Izvēlieties trauku, kas nav caurspīdīgs. Ja tomēr pupiņas glabājiet stikla traukā, tad vēlams to novietot skapī vai atvilktnē, kur neiespīd saules gaisma.
  4. Neglabājiet tās ledusskapī, jo tās uzsūks nevēlamu mitrumu un pārtikas smakas. Pāris dienu laikā pupiņas zaudēs savu sākotnējo garšu un smaržu.
  5. Uzglabājiet saldētavā tikai nepieciešamības gadījumā. Neatvērti pupiņu iepakojumi saldētavā paliks svaigi trīs līdz četrus mēnešus, pirms tās sāks zaudēt garšu. Pirms malšanas vienmēr atkausējiet pupiņas līdz istabas temperatūrai, lai mitrums nesabojā kafijas dzirnaviņas.
  6. Samaliet tādu daudzumu, cik nepieciešams priekš vienas kafijas malkošanas reizes. Pupiņu kafija saglabā savas īpašības ilgāk nekā malta kafija.

 

Parūpējaties, lai Jūsu labākā kafija tiek uzglabāta korekti. Tas paildzinās tās kvalitāti un Jūsu varēsiet turpināt baudīt svaigu un aromātisku dzērienu katru reizi, kad to vēlēsieties!

Ienāciet Coffee Guru mājaslapā un tur Jūs atradīsiet kārotās kafijas pupiņas, kā arī piemērotākos traukus uzglabāšanai un daudzas citas preces. Vai ja vēlaties konsultāciju ar pārdevēju, esat laipni gaidīti mūsu veikalā T/C “Damme” – Kurzemes prospekts 1A, Rīgā!