LĪGAVAS PLĪVURS – TRADĪCIJA VAI TENDENCE?

LĪGAVAS PLĪVURS – TRADĪCIJA VAI TENDENCE?
Foto: ELĪNA UPMANE / www.upmane.com

Senāk līgava bez plīvura nebija iedomājama. Lai gan mūsdienās līgavas nereti aizvieto plīvuru ar citām galvas rotām vai arī pilnībā iztiek bez, tomēr aizvien ir arī tādas sievietes, kas sapņo ne vien par līgavas kleitu, bet arī plīvuru. Bet ko patiesībā simbolizē plīvura likšanas tradīcija?

Plīvura dažādā simboliskā nozīme

Lai gan plīvurs neapšaubāmi izskatās iespaidīgi un piešķir līgavas koptēlam papildus krāšņumu, tomēr tas nav tikai skaists aksesuārs. Liela daļa līgavu nemaz nezina plīvura likšanas simbolisko nozīmi. Izrādās, arī ekspertu un vēsturnieku vidū valda atšķirīgi viedokļi par to, kāda ir šī aksesuāra vēsture, tomēr lielākā daļa piekrīt, ka tā pirmsākumi meklējami senajā Romā, kur pastāvēja uzskats, ka plīvuram jānosedz ne vien līgavas seja, bet viss ķermenis, lai pasargātu viņu no ļaunajiem gariem, kas gribētu atņemt viņas laimi. Tomēr dažādās kultūrās līgavas plīvuram ir atšķirīga nozīme.

Foto: ELĪNA UPMANE / http://www,upmane.com,upmane.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: ELĪNA UPMANE / www.upmane.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Tā kā senāk laulātie visbiežāk pirmo reizi satikās pie altāra, lai noslēgtu sava veida “darījumu”, tad tiek arī uzskatīts, ka līgava izmantoja plīvuru kā veidu, kā paslēpties no līgavaiņa, lai viņš neredzētu viņas seju un gadījumā, ja viņam līgava tomēr nešķistu simpātiska, pēdējā brīdī neizjauktu vienošanos.

Foto: ELĪNA UPMANE / http://www,upmane.com,upmane.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: ELĪNA UPMANE / www.upmane.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Tāpat daudzās kultūrās plīvurs simbolizēja (un aizvien simbolizē) tās valkātājas nevainību un to, ka viņa līdz kāzām nav stājusies seksuālās attiecībās. Daudzviet tiek arī uzskatīts, ka mirklis, kad līgavainis paceļ savas līgavas plīvuru no sejas, ir brīdis, kad viņš visai pasaulei pasaka, ka turpmāk viņš uzņemsies rūpes par šo sievieti un viņam zināmā mērā viņa pieder.

Foto: NAIRA KOSYAN /http://www.nairakosyan.com
Foto: NAIRA KOSYAN /www.nairakosyan.com

Bet Viktoriānisma laikā, plīvurs kļuva par statusa simbolu, kura garums, smagums un kvalitāte demonstrēja līgavas izcelsmi.

Pielaiko pirms atsakies

Bet kā ir mūsdienās? Ko līgavas plīvurs simbolizē 21. gadsimtā? Tāpat kā senāk, daudzas līgavas visā pasaulē plīvuru aizvien redz kā tradīciju, kas simbolizē nevainīgumu un šķīstumu.

ANDA UPMALE // RIVERSIDE FILMS × PHOTOGRAPHY / http://www.riversidefilms.lv / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
ANDA UPMALE // RIVERSIDE FILMS × PHOTOGRAPHY / www.riversidefilms.lv

Bet ir daudzas līgavas, kas tajā arī nesaskata nekādu simboliski dziļāku nozīmi, bet redz plīvuru kā skaistu kāzu aksesuāru. Lai gan ir daudzas līgavas, kas pat neapsver plīvura likšanu un uztver to, kā vienu no tradīcijām, kas savā ziņā jau ir novecojušas, modes un kāzu industrijas pārstāvji visā pasaulē tomēr iesaka ideju par plīvura likšanu neatmest uzreiz.

ANDA UPMALE // RIVERSIDE FILMS × PHOTOGRAPHY / http://www.riversidefilms.lv
ANDA UPMALE // RIVERSIDE FILMS × PHOTOGRAPHY / www.riversidefilms.lv

Jāsaprot, ka tā visticamāk ir vienīgā reize dzīvē, kad plīvuru var uzlikt, tādēļ pirms atmest šo ideju, ieteicams vismaz piemērīt vairākus plīvuru variantus, lai pārliecinātos, ka šis aksesuārs tiešām nav domāts jums.

Plīvuram nav jāizskatās perfekti, bet gan jāraksturo pati līgava

Tās līgavas, kas plīvuru tomēr ir likušas, norāda, ka viena no tā pozitīvajām īpašībām ir, ka tas rada sava veida dramatismu. Gari plīvuri rada dramatismu un eleganci, bet īsāki plīvuri jauneklīgumu un jautrību, tādēļ, izvēloties savu plīvuru, līgavai ir jāsaprot, kādu noskaņu viņa vēlas ar to radīt.

Foto: GATIS LOČMELIS / http://www.gatislocmelis.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: GATIS LOČMELIS / www.gatislocmelis.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: VILNIS SLŪKA / http://www.vilnissluka.com
Foto: VILNIS SLŪKA / www.vilnissluka.com

Ja līgava ir izvēlējusies likt kāzās plīvuru, tad viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem ir saprast, ka tam nebūt nav jāizskatās perfekti. Plīvurs pielāgojas līgavas gaitai un, ja tā var teikt, seko tur, kur dodas pati līgava.

Foto: NAIRA KOSYAN /http://www.nairakosyan.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: NAIRA KOSYAN /www.nairakosyan.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Mūsdienās plīvuri ir arī daudz vairāk transformējami, kā agrāk. Ja līgava vēlas plīvuru, bet negrib, lai tas nosegtu viņas seju, tad droši var īstenot šādu risinājumu, savukārt, ja plīvuru nevēlas vispār, bet pret galvas rotām iebildumu nav, tad tradicionālo plīvuru var aizvietot ar dažādiem ziedu vainagiem vai pēdējās kāzu sezonās tik aktuālajiem kristālu un spalvu kroņiem.

Kā plīvurs, tā alternatīvie varianti – kroņi un vainagi piešķirs līgavai unikālu un mūsdienīgu izskatu.

Foto: MIKS ŠĒLS / http://www.mikssels.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
Foto: MIKS ŠĒLS / www.mikssels.com / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
FOTO: AINĀRS MAZJĀNIS, ANDA UPMALEGATIS LOČMELIS, ELĪNA UPMANENAIRA KOSYAN, VILNIS SLŪKA , MIKS ŠĒLS