VEIDOJAM KĀZU BUDŽETU GUDRI

Kāzu budžets
Foto LINDA LAUVA / www.lindalauva.com

Budžeta pieņemšana, tāpat kā valdībai, arī jaunajam pārim ir viens no lielākajiem izaicinājumiem, uzsākot lielās dienas plānošanu, tomēr arī stabils pamats zem kājām, turpmākās izvēles izdarot. Pirms rezervējat pirmās pozīcijas vai veicat pirmos pirkumus, nosakiet, kāds būs jūsu kāzu kopējais budžets. Būtiski, lai paredzētais budžets tiktu plānots atbilstoši reālajai situācijai, nav vērts to veidot ķeksīša pēc. Pārdomāts kāzu budžets kļūs par jūsu plānošanas procesa vērtīgu palīgu, orientieri, vadoties pēc kura jūs pieņemsiet daudz pareizu lēmumu.

Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA BRĪNUMS
  • KOPĪGA LIELĀ BILDE

    Pirms ķerties klāt konkrētiem cipariem, izrunājiet savā starpā, kādas kāzas jūs vēlaties. Vai ir kas tāds, kas katram no jums kāzās ir ļoti svarīgi – varbūt uzaicināt visus radus un draugus vai noīrēt sapņu pili vai muižu? Kas savukārt ir tas, ko esat gatavi upurēt sapņu īstenošanai? Ja vēlaties kāzu dienā sev apkārt redzēt visus draugus un radus, varbūt vērts izvēlēties vienkāršāku svinību vietu vai rīkot kāzas nesezonā, piemēram, agrā pavasarī vai vēlā rudenī?

Foto MIKS ŠĒLS
Foto MIKS ŠĒLS
  • CENU IZPĒTE

    Nākamais būtiskais solis ir aktuālo cenu izpēte. Cenas kāzu sfērā atšķiras gadu no gada un tu droši vien plāno kāzas pirmoreiz. Tādēļ rūpīgi iepazīsties ar reālo tirgus situāciju – sazinies ar pakalpojumu sniedzējiem, izveido sarakstu ar cenu amplitūdām katrā tev nepieciešamajā pozīcijā. Neizdari sev lāča pakalpojumu – nav jēgas izveidot savu ideālo kāzu budžetu, lai vēlāk uzzinātu, ka šogad svinību vietu īres vai fotogrāfu pakalpojumu cenas ir būtiski kāpušas un tādēļ vairs nav iekļaujamas paredzētajā budžetā.

MY PRINT
MY PRINT
  • VIESU SARAKSTS

    Viesu skaits ir viens no noteicošajiem faktoriem, kas ietekmē kāzu dienas izmaksas. Saikne ir elementāra – jo vairāk viesu piedalās svinībās, jo lielākas būs izmaksas. Turklāt, palielinoties viesu skaitam, klāt nāks ne vien papildus ēdināšanas izmaksas, būs nepieciešami arī papildus galdi, krēsli, galdauti, dekori uz galdiem, vāzes, sveces, galda kartes, ielūgumu utt. Lai plānotais budžets būtu maksimāli atbilstošs realitātei, jau pašā sākumā nosakiet aptuveno viesu skaitu, pēc kura veidosiet budžetu, lai pēc tam nebūtu jāpielieto maģija, lai iespiestu vēlamo viesu skaitu noteiktajā budžetā.

Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA LAUVA
Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA LAUVA
  • KAS MAKSĀ?

    Vai esat spējīgi apmaksāt visus izdevumus paši vai arī rēķināties ar vecāku palīdzību? Vai jums abiem ir pieņemami iesaistīt vecākus? Vai paredzat, ka tam varētu būt arī kādas negatīvas sekas (pēc principa kurš maksā, tas arī pasūta mūziku vecāki veiks savas korekcijas viesu sarakstā, dienas norisē, mēģinās ietekmēt, cik kam līdzekļu atvēlēt).

    Kad esat vienojušies savā starpā, izrunājiet šo jautājumu ar vecākiem – vai viņi ir gatavi dalīt izmaksas un cik daudz tas būtu? Nosakiet arī to, cik lielu summu paši esat gatavi iztērēt, paturot prātā, ka 99% gadījumu iepriekš noteiktais budžets tiek pārsniegts. Lai nonāktu pie noteiktā cipara, vai jums jāatliek kāda summa katru mēnesi? Vai tas izskatās reāli izdarāms? Vai gada laikā ir paredzēti kādi citi lieli pirkumi, kas varētu ierobežot naudas atlikšanas grafiku?

SE_story_080

  • NOSAKIET PRIORITĀTES

    Izvēlieties divas trīs prioritātes, uz kurām jūs atļausieties netaupīt. Kam jūsu kāzu dienā jābūt visvislabākajam – kāzu kleitai, svinību vietai, varbūt fotogrāfam vai kāzu galdam? Tomēr atcerieties, ka tādēļ visdrīzāk nāksies ierobežot izdevumus citām pozīcijām.

  • PAREDZI NEPAREDZĒTAJAM

    Lai cik lieliska un pieredzējusi plānotāja tu būtu, papildus izmaksas vienmēr būs. Būs lietas, par kurām tu vienkārši nebūsi iedomājusies vai nebūsi pieskaitījusi tās kopējam budžetam, jo, iespējams, tās neattiecas uz pašu lielo dienu /piemēram, skaistuma procedūras mēnesi pirms kāzām/. Būs dažādi sīkumi, kas, kā jau sīkumi mēdz darīt, savāksies kopā un izmaksās daudz vairāk, nekā tu biji paredzējusi. Būs arī lietas, par kurām tu, iespējams, vienkārši neiedomājies (piemēram, dzeramnauda viesmīļiem).

    Lai justos pavisam droši un komfortabli, neparedzētiem izdevumiem vai pozīcijām, kas beigās pārsniegs iepriekš ieplānotās izmaksas, paredzi 10% – 20% no kopējā kāzu budžeta.

Foto LINDA LAUVA
Foto LINDA LAUVA
  • KO VISBIEŽĀK MĒDZ AIZMIRST IEKĻAUT BUDŽETĀ

    Pārliecinies, ka esi padomājusi un jau laicīgi zini, kā rīkosies ar šiem tēriņiem:

    skaistumkopšanas procedūras pirms lielās dienas (veselības programmas, sejas kopšana, iedegums),

    vecmeitu/vecpuišu ballītes izmaksas (tai skaitā, īpaša kleita ballītei),

    pasta izdevumi ielūgumu un save the date kartiņu sūtīšanai,

    viesnīcas/viesu nama/muižas numurs iepriekšējā naktī (ja pucēšanās notiks svinību vietā),

    nepieciešamie labojumi kāzu kleitai (iešūt, piešūt, nomainīt, papildināt),

    ēdināšanas izmaksas fotogrāfam, kāzu vadītājam u.c. (tā var būt cita vienkāršāka ēdienkarte, tomēr arī tās būs papildus izmaksas),

    neaizmirstiet pie ēdināšanas izmaksām ieskaitīt arī sevi☺

    dzeramnauda, PVN (vislabāk jau iepriekš pārliecināties, vai serviss ir iekļauts rēķinā, vai nosauktās summas par rezervācijām ir aprēķinātas jau ar PVN).

Foto LINDA LAUVA
Foto LINDA LAUVA
  • SEKO LĪDZI IZDEVUMIEM

    Lai cik prasmīgi veidots, budžets tomēr nepaliks akmenī iecirsts. Seko līdzi izmaiņām – kaut kas izrādījās dārgāks, kaut kur izdevās ietaupīt, kaut kas tika uzdāvināts vai sarunāts pa draugam – atzīmē šis izmaiņas savā budžeta plānotājā (ērtam izdevumu pārskatam izmanto budžeta plānošanas rīku tepat, Līgavām.lv – drīzumā), skaties, vai tās ietekmē citas pozīcijas, pieraksti jau esošos izdevumus un saglabā pirkumu čekus.

Foto LINDA LAUVA
Foto LINDA LAUVA