KĀZAS, KAS NEIZMAKSĀ VESELU BAGĀTĪBU

KĀZAS, KAS NEIZMAKSĀ VESELU BAGĀTĪBU
Foto BRIINUM'S WEDDINGS / www.lindabriinums.com

Vienreiz dzīvē taču var! – vairogs, ar kuru  droši bruņodamās pret vispamatotākajiem argumentiem, daudzas līgavas, šķiet, ir gatavas iet uz visu banku. Lielā diena – lieli tēriņi – vienādības zīme te ir pašsaprotama. Un taču galu galā kā tautā mīlētajā dziesmā – pats par savu naudusvinu.

Bet vai tiešām lielas izmaksas ir neatņemama kāzu sastāvdaļa? Vai tūkstoši garantē labākās svinības un vai to vienreizējo, sirsnības caurausto sajūtu var nopirkt par naudu?

Runā, ka labākais pasaulē esot bez maksas, tomēr, lai uzburtu skaistumu kāzās, ir nepieciešami līdzekļi. Un, ja jātaupa pilnīgi uz visu, tas ātri vien var sabojāt visu gatavošanās prieku. Lai saglabātu kāzu izdevumus saprāta robežās, kāzu rīkošanas profesionāļi iesaka izvēlēties trīs lietas, kurām pievērst lielāko uzmanību un kurām bez sirdsapziņas pārmetumiem tērēt naudu, nedomājot par cipariem. Nav pareizās atbildes, kurām trīs lietām tām ir jābūt – to katrs pāris pats zinās labāk. Nepareizā atbilde – pamatot izdevumus ar jo tā ir pieņemts. Ir pieņemts no gardumiem lūstošs kāzu galds, ir pieņemts vīns, kas nekad nebeidzas, ir pieņemts apdāvināt visus, kas vien ir gatavi pieņemt dāvanas… Tomēr, ja, plānojot kāzu svinības, vēlies saglabāt vēsu galvu un neuzsākt laulību dzīvi tukšām kabatām, pirmā lieta, ar ko sākt, ir aizmirst par domāšanu ir pieņemts kategorijās.

Par tavu kāzu plānošanas atslēgvārdu drīzāk kļūs vārds alternatīvs, kas savukārt paredz arī ne mazumu drosmes

– drosmes nebaidīties pievilt kāda cerības un priekšstatus par pareizajām kāzām, šķist kādam jocīgam vai neatbilst visiem it kā tradicionālajiem kāzu standartiem.

NO KĀ VAR ATTEIKTIES?

VIESU DĀVANIŅAS

Mūsdienu kāzās šī nav vienīgā no rietumiem aizgūtā ideja, taču viena no tām, par kuras nepieciešamību māc šaubas. Šķiet, tāds mazs, mīļš sīkums vien ir, bet bieži vien izrādās, ka nemaz tik mazs nav (naudas izteiksmē) un ne visiem tik mīļš (cik gan otrajā svinību dienā nav redzētas dāvaniņas mētājamies uz grīdas vai vienaldzīgi pamestas uz galda). Un kāds aizvainojums nāk tam visam vēl klāt, pēc tam kad tik daudz rūpīga darba un mīļuma dāvaniņu gatavošanā  ieguldīts. Ja mērķis ir ietaupīt, šī ir pozīcija, ko droši var svītrot ārā no saraksta.

TRADICIONĀLĀ KĀZU KŪKA

Kāzu kūkas ir skaistas un ne velti dēvētas par kāzu dienas karalienēm. Bet kāzu kūkas ir arī dārgas. To radīšana prasa ne mazums pūļu un meistarības, turklāt nereti papildus krējuma kārtiņu izmaksām piešķir arī pievienotais vārds kāzu. Tas ir skaists kāzu simbols, bez kura daudzām līgavām nav iedomājams kāzu dienas noslēgums. Taču, ja esat no tiem pāriem, kas šādām lietām nepievērš lielu uzmanību, taupības nolūkos kāzu desertu var apspēlēt arī radoši. Piemēram, vienas lielas kūkas vietā, cienājot viesus ar daudziem dažādiem saldumiem – mazām dažādu veidu kūciņām un citiem desertiem. Apzināti izvairoties skaļi izrunāt vārdu kāzas, saldumus iemīļotajā konditorejā var pasūtīt par parasto mirstīgo cenām, un nevienam nav jāzina, ka tām būs lemts kļūt par kāzu dienas galveno desertu.

Foto DRAGONFLYWEDDING
Foto DRAGONFLYWEDDING
Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

Ja draudzeņu vidū ir daudz talantīgu kūku cepēju, katrai no viņām noteikti ir arī sava īpašā signature kūka, kuras recepti māksliniece neizpaudīs pat ne spīdzināta. Varbūt var sarunāt, ka katra draudzene atnes savu kūku (produktu izmaksas var segt jaunais pāris)? Konditorei būs prieks un gandarījums atrādīt savu lolojumu citiem un kāzu mielasts būs tā vienreizējā iespēja ar savu veikumu iepriecināt uzreiz tik daudz cilvēku. Kūkām var pielikt klāt arī nelielas zīmītes ar to autoru vārdiem un kādu novēlējumu jaunajam pārim.

PAPĪRA IELŪGUMI

Arī tie pārsvarā maksā daudz. Turklāt, ja ielūgumi tiks sūtīti pa pastu, klāt nāks arī šie izdevumi. Ja roku darba ielūgumi ar pērlītēm un lentītēm tev nav kāzu must have, vērts padomāt par alternatīviem variantiem ar radošu pieeju, un, kas zina, varbūt beigās rezultāts izrādīsies vēl īpašāks un sirsnīgāks nekā ar tradicionālajiem ielūgumiem.

Ja internetā pieejamie ielūgumu šabloni nešķiet notikumam atbilstoši, var izveidot ļoti personīgu un asprātīgu video ielūgumu, kuram nav nepieciešami nekādi tēriņi, bet viesiem tie noteikti paliks atmiņā. Brīvām, neformāla stila kāzām piestāvēs arī 21.gs. ielūgums – Facebook lapā izveidots slēgts notikums, uz kuru viesi tiek aicināti . Šo platformu pēc tam ērti izmantot arī pavisam praktiskiem nolūkiem, piemēram, lai informētu viesus par kāzu dienas norisi, vēlamajām dāvanām, dreskodu utt. Droši vien šādā veidā nevarēs uzaicināt pilnīgi visus viesus, bet tomēr daži papīra ielūgumi izmaksās pavisam citu summu nekā, piemēram, sešdesmit.

VĒL DAŽAS IDEJAS KĀ IETAUPĪT

KĀZU GALDS

Šī ir, iespējams, sensitīvākā kāzu tēma, kur daudziem pāriem (vai varbūt viņu vecākiem un radiem?) taupīšana nav iedomājama. No dažādiem labumiem lūstošs kāzu galds ir mūsu lepnums jebkurās svinībās. Tai pašā laikā tās ir arī lielākās kāzu dienas izmaksas, līdz ar to arī lielākā iespēja ietaupīt. Ja svinības nebūs ilgas un nav paredzēta sēdēšana pie galdiem, tieši laikā būs zviedru tipa bufete vai stāvgaldi ar vieglām uzkodām kā smalkās pieņemšanās – lieliski remdēs izsalkumu, taču nepiesaistīs viesus pie galdiem, padarot viesiem arī ērtāku iepazīšanos savā starpā. Savukārt, ja ir plānotas vienas dienas svinības (piemēram, cenu ziņā izdevīgajā svētdienā), kāpēc gan neizmantot savā labā modes tendenci uz brančiem? Iespējams, restorāna slēgšanu citiem apmeklētājiem sarunāt būs grūti, taču parasti restorānos var atrast kādu nodalītu zonu, kur ērti iekārtoties kāziniekiem.

Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS
Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

CEREMONIJA

Izbraukuma ceremonijās bieži vien lielākās izmaksas veido inventāra noma – krēsli, arkas un dekori, ceremonijās pilīs un muižās – telpu noma. Tādēļ kā alternatīvu vērts apsvērt laulību ceremoniju vecāku vai lauku mājās (ja uz vietas ir viss nepieciešamais inventārs), turklāt mājās vienmēr var improvizēt  – altāra vietā izvēlēties ziedošu ābeli pavasarī vai rožu krūmu vasarā, bet krēslu vietā izveidot solus no siena vai uzmeistarot koka solus, kas pēc tam lieti noderēs arī citām ģimenes svinībām.

Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS
Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

FLORISTIKA

Lai samazinātu dekorēšanas izdevumus, floristi iesaka izvēlēties dažas stratēģiski svarīgākās vietas, piemēram, vietu, kur tiks doti laulību solījumi, vai fotostūrīti, kurš vakara garumā piesaistīs daudz viesu uzmanības, un tās bagātīgi izrotāt, savukārt tur, kur nekas sevišķi svarīgs nenotiks, izmantot dekorus minimāli. Šādi koncentrējot līdzekļus, panāksi lielāku efektu, nekā nedaudz izpušķojot visu telpu.

Līgavām – radošām būtnēm vērts padomāt par pušķa radīšanu savām rokām, vai arī ievērot patieso līgavas pušķa lomu, atstājot tā sagatavošanu līgavaiņa ziņā? Taču ne tā, kā tas parasti notiek – līgavainim savācot pušķi no floristikas salona, bet gan tā… pa īstam, izveidojot to pašam, no sākuma līdz beigām. Pie malas metot visas modes tendences, māņticību, kāzām piemērotos un nepiemērotos stilus – aizverot acis un iztēlojoties viņu, kas pasaulē visskaistāk smaidošajām acīm lūkojas viņa plūktajos un pavisam smieklīgi, pavisam nepareizi kopā saliktajos ziedos…

11053476_1635965499955551_928259025357303300_o-2

Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

MŪZIKA

Dzīvā mūzika, bez šaubām, piešķir jebkuram pasākumam īpašu odziņu un palīdz piecelt viesus kājās, taču, ja nav šaubu par savu viesu aktivitāti un gatavību ballēties, mūzikas grupu var aizvietot ar pašu veidotu dziesmu playlist, uzticot kādam atbildīgajam ieslēgt mūziku, piemēram, jaunā pāra pirmajai dejai. Ja tomēr bez mūziķiem tev kāzas nav iedomājamas, pievērs uzmanību jaunajiem talantiem, piemēram, tām vēl lielu popularitāti neguvušajām grupām, kas uzstājas klubos un bāros un vēl nav paspējušas pierast pie kā cukura sīrups saldajām kāzu cenām.

Foto BRIINUM'S WEDDINGS
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

KĀ IETAUPĪT, IZVĒLOTIES LABĀKO KĀZU PROFESIONĀĻU PAKALPOJUMUS?

Jebkuram profesionālim, pat visvislabākajam, ir vērts ieminēties par kādu īpašu cenu, atlaidi… Kā bieži vien savu pakalpojumi piedāvājumos norāda paši fotogrāfi, dekoratori un citi kāzu profesionāļi, visu var sarunāt. Un šajos vārdos vērts ieklausīties. Tomēr nevajadzētu arī aizsapņoties par tālu. Par samazinātu pakalpojuma cenu jārēķinās arī par samazinātu piedāvājumu (piemēram, stundu skaita vai darba apjoma ziņā). Ja uzreiz ir droši zināms, ka noskatītais fotogrāfs vai florists ir ārpus tava budžeta robežām, ņem situāciju savās rokās un vēl pirms tikšanās padomā, kādu piedāvājumu tu vari viņam izteikt. Iespējams, viņam tā būs vieglāk apsvērt piedāvājumu.

Ikviens pakalpojumu sniedzējs priecāsies par papildu reklāmu, kā zināms, tās nemēdz būt par daudz. Pamēģini ieinteresēt savu fotogrāfu ar kādu oriģinālu, īpaši pārdomātu nelielu reklāmu, piemēram,

pie katra kāzu viesa galda kartes  novieto skaisti noformētu sarakstu, kādi meistari ir pielikuši savu pirkstu tavas kāzu pasakas radīšanā.

Tavu viesu vidū noteikti būs daudz jaunu cilvēku, kuriem, kas zina, tuvākajā laikā varbūt pašiem priekšā būs lielais notikums.

Rezervējot pakalpojumus, izmēģini vienu no divām taktikām – rezervē visu labu laiku iepriekš (veicot arī pirmās iemaksas un tādējādi garantējot cenas nemainīgumu) vai paļaujies uz pēdējā brīža piedāvājumiem, kas, protams, ir lielāks risks, taču kas neriskē…

Un visbeidzot atceries – lai arī ko tev piedāvātu un kā mēģinātu iekārdināt, vienmēr saglabā vēsu galvu un vislabāk atvēli laiku arī nelielām pārdomām.

Brīdī, kad neizsakāmi skaista kāzu pasaka ir meistarīgi uzburta, ir ļoti grūti teikt šajā brīdī šķietami vienīgajai iespējamajai kleitai vai labākajai svinību vietai. Nedaudz pārdomu un laiks pārdomām noteikti nostrādās, ļaujot uz daudzām lietām paskatīties citā, daudz objektīvākā gaismā.

Foto DRAGONFLYWEDDING
Foto DRAGONFLYWEDDING