ESAT GATAVI SAVAI PIRMAJAI KĀZU DEJAI ?

ESAT GATAVI SAVAI PIRMAJAI KĀZU DEJAI ?
Foto BAZALY PHOTOGRAPHY

Kāzu dienā ikviens mirklis ir īpašs – pirmais skūpsts pie altāra, esot jau sievai un vīram, mičošana un, protams, arī pirmā kāzu deja. Ja vēl pirms neilga laika bijām raduši kāzās redzēt pārsvarā valsi kā pirmo deju, tad šobrīd pāri izvēlas eksperimentēt un galu galā dejot to, kas viņu personībai un būtībai ir atbilstoši.

Foto BRIINUM'S WEDDINGS / Dekorācijas BAIBA PRINDULE
Foto BRIINUM’S WEDDINGS

Par to, kādas ir TOP kāzu dejas un cik ilgi pirms kāzām to vajadzētu sākt apgūt, Līgavām.lv izjautāja Happy Dance Studio horeogrāfi Līvu Guduli. 

TOP kāzu dejas – valsis, rumba, lindihops

TOP kāzu dejas vēl arvien sevī ietver gan lēno, gan Vīnes valsi, gan rumbu, kas vienmēr tiek dēvēta par mīlestības deju, gan džezisko/laikmetīgo deju, gan lindihopu – pāriem, kam cieņā rokenrols. “Taču nevajag domāt, ka tas nozīmē, ka deja būs, piemēram, tīrs valša vai rumbas paraugdemonstrējums.

Deja praktiski vienmēr tiek stilizēta un pieskaņota attiecīgajam pārim.

Man, kā dejas horeogrāfei, ir ātri jāuztver, kas būs pāra stiprās puses un viņiem piestāvēs un kas tieši pretēji – nē. Tiesa, dažreiz arī gadās pāri, kas uzreiz jau zina, ko apmēram gribētu dejā iekļaut un ko – noteikti nē. Scenāriji ir dažādi, taču deju skolotājs ir tas, kam ir pieredze šajā jomā, un kura loma ir parūpēties par savu kāzu deju pāri, lai arī kāda būtu tā izejas pozīcija – ar dejas pieredzi vai bez, ar skaidru vīziju par deju vai ar pilnīgu neziņu,” pārliecināta Līva Gudule.

Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA BRĪNUMS

Valsis – vai tiešām vecmodīgi?

Līva stāsta, ka, runājot ar pāriem, ir pamanījusi, ka valda priekšstats par valsi kā nedaudz vecmodīgu un pārāk klasisku deju. “Nenoliedzu, ka ir arī pāri, kam piemērotāka būs cita veida deja, taču valsis var tikt dejots arī pie salīdzinoši modernas mūzikas, piemēram, tādām dziesmām, kā Gravity (John Mayer) vai I don’t want to miss a thing (Aerosmith). Tāpat valsi var apvienot ar dažādiem modernās dejas elementiem – dziesmām, kur apakšā ir jūtams valša ritms. Nereti ar pāriem tieši tā arī darām – sākumā pāris iemācās valsi un tad izrotājam deju ar dažādiem laikmetīgiem un moderniem soļiem – tā, lai mūzikāli deja kļūtu pilnīga,” skaidro Līva Gudule.

Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA BRĪNUMS

Kas pirmais – deja vai dziesma?

Ir pāri, kam jau uzreiz ir skaidrs, kāda dziesma skanēs viņu pirmās dejas laikā, un ir tādi, kas vispirms nolemj, kāda būs deja un tikai pēc tam piemeklē dziesmu. Varianti var būt dažādi. “Nedaudz dabiskāka un kāzām atbilstošāka man šķiet otra stratēģija – sākumā uzdot sev jautājumu, vai ir kāda dziesma, kas pāra kopdzīvē spēlē īpašu lomu un simbolizē kaut ko nozīmīgu.

Jo kāzu deja nav tikai deja. Tā var tikt samērā personalizēta, lai reprezentētu laulāto stāstu – ar iepītiem simboliem, nozīmīgiem atslēgas vārdiem vai pagrieziena punktiem no pāra kopdzīves.

Šāda deja, protams, prasa kopējas sarunas un lielu atbildību arī no horeogrāfa puses. Taču no savas pieredzes varu teikt, ka šīs dejas izveidojas par ļoti interesantām un emocionālām, jo gan man, gan pārim šis process pēkšņi ieņem citu nozīmi un citu enerģijas vilni. Un kamēr mēs veidojam deju atbilstoši pāra stāstam, mēs nevaram nokļūdīties,” pieredzē dalās Līva.

Foto GATIS LOČMELIS /http://www.gatislocmelis.com
Foto GATIS LOČMELIS /www.gatislocmelis.com

Jo lēnāka dziesma, jo vairāk kļūdu?

Tomēr, ja pārim nav vienas konkrētas dziesmas, tad būtu ideāli, ja pāris izvēlētos apmēram 3 – 5 savas TOP dziesmas, pie kurām vēlētos iestudēt deju. Tālāk jau sekos deju skolotāja uzdevums pārim izstāstīt, kā varētu izskatīties un cik viegla vai grūta būtu deja pie katras no pāra atlasītajām dziesmām. “Citreiz ir tā, ka cilvēks bez deju pieredzes, dzirdot dziesmu, nodomā, ka tā ir par lēnu, līdz ar to varēs pamanīt visas kļūdas, taču tai pat laikā es, kā horeogrāfs, pie tās pašas dziesmas dzirdu skanam ātru un vieglu vīnes valsi ar parocīgiem un izteiksmīgiem akcentiem, ko izmantot dejā. Tāpēc iesaku neatteikties no sev mīļas dziesmas pirms tā nav piedāvāta deju skolotājam,” iesaka Līva.

Foto LIENE PĒTERSONE / kāzu rīkotājs Bannté | skaistiem svētkiem
Foto LIENE PĒTERSONE / kāzu rīkotājs Bannté | skaistiem svētkiem

Padoms pēc dziesmas pie deju pasniedzēja

Ja pārim tomēr nav savas mīļākās dziesmas, tad arī tajā var palīdzēt deju pasniedzējs. Profesionāļiem nereti ir sava liste, no kuras iespējams piedāvāt pārim piemērotākās dziesmas. “Jebkurā dejā ir soļi, ko var sākt mācīties bez dziesmas un pēc tam to viegli pielāgot dažādām dziesmām, piemēram, atliecieni, kāds triks, pamatsolis un kopumā vadīšanu, sekošanu. Tādos gadījumos es parasti treniņa laikā attiecīgajiem soļiem pielieku klāt dažādas dziesmas, līdz ar to mēs kopīgi redzam, kura dziesma pārim vairāk piestāv, kura dod vairāk enerģijas un, piemēram, pie kuras pāris vieglāk jūt ritmu,” tā Līva.

Foto GATIS LOČMELIS /http://www.gatislocmelis.com/
Foto GATIS LOČMELIS /www.gatislocmelis.com/

Deja maina pāra enerģiju!

Līva, vadoties no savas pieredzes, stāsta, ka lielākais izaicinājums, kas vēlāk pārvēršas arī par lielāko ieguvumu, ir pārim iemācīties vadīšanu un sekošanu dejā. Nepieredzējušiem dejotājiem tas mēdz būt diezgan grūti.

Foto BILLIJS LOCS
Foto BILLIJS LOCS

“Pati bieži vien redzu, kā pāra enerģija mainās un sakārtojas, mācoties deju. Nereti sievietes sākotnēji ir tās, kas iniciē biežāk lēmumus un steidzina partneri uz priekšu, kamēr līgavaiņi ir piekāpīgāki, lēnīgāki, dažreiz dumpinieciskāki, minimāli iesaistās dejas veidošanā. Taču dejas pasaulē šīs lomas ir citādas, un, mācoties deju, pāra attiecībās kaut kas sakārtojas. Pati esmu vairākkārt redzējusi, kā pēc dažām nodarbībām vīrs sāk biežāk uzņemties iniciatīvu un vadīt, un, kā sieviete, lai arī ir grūti pie tā pierast uzreiz, seko un to izbauda.

Pāri parasti nenāk uz deju nodarbībām ar ekspektācijām iemācīties vadīt un sekot, taču, manuprāt, tas ir teju pats galvenais, kas kāzu pārim ir jāapgūst savai pirmajai dejai.

Lai tad, kad abi dejo, nenotiek neērta stumdīšanās un savstarpēja bakstīšanās, un lai pāris nedejo katrs savu deju paralēli, bet gan kopēju savstarpējā saskaņā,” stāsta Līva.

Foto AIGA RĒDMANE /kāzu rīkotājs Bannté | skaistiem svētkiem
Foto AIGA RĒDMANE /kāzu rīkotājs Bannté | skaistiem svētkiem

Cik ilgi būs jāmācās?

Profesionāle iesaka, ka par kāzu deju vajadzētu sākt domāt vismaz trīs mēnešus pirms kāzām. Pāri, kas sāk mācīties laicīgi, nereti vairāk izbauda mācīšanās procesu, kā arī pasargā sevi no lieka stresa pirms lielā notikuma. “Pāri ir priecīgāki, ja atliek laiks noslīpēt soļus tā, lai par tiem vairs nav jādomā un var vienkāršāk ļauties kopīgajai dejai, tādēļ es ieteiktu rēķināties vismaz ar 8 nodarbībām. Nereti pāri paši vēlas mācīties vairāk. Taču, protams, nodarbību skaits ir atkarīgs no pāra sagatavotības, mācīšanās ātruma, ekspektācijām par deju, kā arī iespējām trenēties individuāli,” norāda Līva Gudule/ Happy Dance Studio.

Foto LIFE IS LIFE PHOTOGRAPHY
Foto LIFE IS LIFE PHOTOGRAPHY

Apgūsti kāzu deju HAPPY DANCE STUDIO