KĀDAS IZMAIŅAS GAIDA KĀZU FOTOGRĀFIJAS NOZARI 2018. GADĀ?

KĀDAS IZMAIŅAS GAIDA KĀZU FOTOGRĀFIJAS NOZARI 2018. GADĀ?
Foto: ĢIRTS RAĢELIS / www.holdme.lv

Šī gada 25. maijā spēkā stāsies jaunais Personas datu apstrādes likums, kas nosaka ES Vispārīgās datu aizsardzības regulas pielietojumu Latvijā. Likuma mērķis ir palielināt personas konroli pār savu pesonīgo informāciju, tomēr jautājums ir, vai un kā jaunais likums ietekmēs kāzu fotogrāfu un video filmētāju darbu. LĪGAVĀM meklēja atbildi uz šo jautājumu.

Vajadzēs parakstīt atļaujas formu

Pirmkārt, jāsaprot, ka jaunais Personas datu apstrādes likums nenosaka to, ka datus (šajā gadījumā – fotogrāfijas un video materiālus) vairs nevarēs izmantot, bet gan to, ka tur redzamajām personām būs jāsniedz piekrišana par šo datu izmantošanu.

Foto: ELĪNA UPMANE / http://www.upmane.com
Foto: ELĪNA UPMANE / www.upmane.com

Kā raksta mārketinga eksperte Sanita Kacuba:” Tas nozīmē, ka bezmaksas neoficiālos pasākumos, veikalos, prezentācijās, ielu intervijās un pat Instagram, tur redzamo cilvēku fotogrāfiju izmantošanai un jebkāda veida publikācijās vajadzēs atļauju”.

Foto: ELĪNA UPMANE / http://www.upmane.com
Foto: ELĪNA UPMANE / www.upmane.com

Cilvēkiem būs nepieciešams parakstīt atļaujas formu. “Nenoliedzami, ne visi gribēs parakstīt šādu dokumentu un arī satura veidotāji būs sabaidīti, kas viennozīmīgi novedīs pie spontāna satura radīšanas un izmantošanas samazinājuma,” norāda Sanita Kacuba.

Līgumi par publicitāti tiek slēgti jau šobrīd

Foto: AGNETA JONELE
Foto: AGNETA JONELE

Kā rāda pasaules un arī Latvijas prakse, tad jau šobrīd kāzu fotogrāfi ar jaunajiem pāriem visbiežāk slēdz līgumu, kuros atrunāti arī punkti par publicitāti. Ja pāris nevēlas, lai viņu kāzu fotogrāfijas kaut kur parādītos, tad šāda opcija tiek atrunāta. Tāpat ir iespēja slēgt arī konfidencialitātes līgumu. Apjautājot kāzu fotogrāfus Latvijā, viņi visbiežāk norāda, lai gan jaunais Personas datu apstrādes likums, savā ziņā, skars arī kāzu fotogrāfijas industriju, tomēr pamatu lielam satraukumam neredz.

Foto: INTA LANKOVSKA / http://www.intaphotography.com
Foto: INTA LANKOVSKA / www.intaphotography.com

Kāzu fotogrāfe Inta Lankovska / INTA PHOTOGRAPHY norāda, ka viņa ar pāriem, kuriem fotografē kāzas, slēdz līgumu, iekļaujot arī atsevišķu pantu par publicitāti, kas nozīmē, ka viņi piekrīt, ka viņu bildes tiek izmantotas publicitātes vajadzībām.

Foto: INTA LANKOVSKA / http://www.intaphotography.com
Foto: INTA LANKOVSKA / www.intaphotography.com

Kāzu fotogrāfs AINĀRS MAZJĀNIS uzskata, ka jaunais Personas datu apstrādes likums, lai arī ne būtiski, bet tomēr ietekmēs kāzu fotogrāfijas industriju. “Jaunā likuma ietekme nebūs attiecināma pašā fotografēšanas daļā, bet gan vairāk, publicējot bildes internetā vai žurnālos.

Foto: AINĀRS MAZJĀNIS / http://www.mazjanis.com
Foto: AINĀRS MAZJĀNIS / www.mazjanis.com

Ar atļauju no jaunā pāra kāzu fotogrāfa līgumā vairs nepietiks, vajadzēs rakstisku atļauju no katra fotogrāfijā attēlotā cilvēka.

Tas, protams, ir salīdzinoši vienkārši, ja fotogrāfijā ir attēlots tikai jaunais pāris vai daži cilvēki, bet, ja bildē būs daudzi cilvēki, tad, manuprāt, šādu fotogrāfiju būs vienkāršāk nepublicēt, nekā iegūt atļauju no visiem tajā attēlotajiem cilvēkiem.

Foto: AINĀRS MAZJĀNIS / http://www.mazjanis.com
Foto: AINĀRS MAZJĀNIS / www.mazjanis.com

Viss, protams, būs atkarīgs no tā, cik strikti tas tiks vērtēts, jo pats neuzskatu, ka mūsdienās, kad teju ikviens ir reģistrējies kādā sociālo mediju platformā, viena bilde kaut ko būtiski mainītu, bet piekrītu arī tam, ka tā ir katra paša cilvēka izvēle – ļaut attēlu ar sevi publicēt vai tomēr nē,” atzīst Ainārs Mazjānis.

Cilvēktiesības – būtiskākas par autortiesībām

“Protams, arī man kā kāzu fotogrāfam rodas jautājums, kā ar kāzu viesiem – kā tos brīdināt un tikt pie piekrišanas publicēt bildes, kurās viņi redzami.

Foto: ĢIRTS RAĢELIS / http://www.holdme.lv
Foto: ĢIRTS RAĢELIS / www.holdme.lv

Viena no versijām varētu būt, ka līgumā starp fotogrāfu un jauno pāri tiks iekļauts punkts, ka pāra pienākumos ir brīdināt kāzu viesus, ka fotogrāfs drīkst izmantot bildes publicitātes vajadzībām.

Lai arī manos līgumos jau šobrīd ir iekļauts punkts, ka es kā to autors drīkstu izmantot savus darbus, es to vienmēr saskaņoju, ja dodu bildes trešajai personai vai lieku plašāku ieskatu mājas lapā. Cilvēktiesības šķiet būtiskākas par autortiesībām, un negribas, lai cilvēkiem paliek nejauka pēcgarša,” pieredzē dalās kāzu fotogrāfs Ģirts Raģelis / HOLDME PHOTOGRAPHY.

Skatiet jauno likumu šeit: Personas datu apstrādes likums

Rakstā izmantotie avoti šeit.

Foto: AINĀRS MAZJĀNIS, ELĪNA UPMANE, INTA LANKOVSKA, ĢIRTS RAĢELIS