AROMTERAPIJAS IETEIKUMI, GATAVOJOTIES KĀZĀM

AROMTERAPIJAS IETEIKUMI, GATAVOJOTIES KĀZĀM
Foto BAZALY PHOTOGRAPHY

Vai zināji, ka deguna griesti patiesībā ir arī smadzeņu grīda? Tieši tā un tieši tāpēc mūsu apziņa tik ļoti reaģē uz patīkamu, nepatīkamu smaržu, atceras notikumus, vietas, kas vienmēr saistās ar vienu un to pašu smaržu. Esot pieauguši, tieši smarža nereti atgādina par bērnībā piedzīvoto. Zinātāji pat saka, ka

mēs savu partneri izvēlamies tieši pēc smaržas. Cik tas ir apzināti vai neapzināti?

Foto HOLD ME PHOTOGRAPHY
Foto HOLD ME PHOTOGRAPHY

Un noteikti esam ievērojušas, ka viena un tā pati smarža uz diviem dažādiem cilvēkiem var likties pavisam atšķirīga. Esmu pamanījusi, ka ieejot kādās mājās pirmais, ko ievēroju (lai gan pareizāk būtu teikt sajūtu), ir tieši smarža. Neesmu pat kautrējusies iet klāt cilvēkiem un vaicāt – kādas smaržas tu lieto? Un smarža ir visam – telpai, drēbēm, gultas veļai, mēbelēm, ja brienam vēl dziļāk – elpai, matiem, ādai arī rokām.

Varam pat teikt – arī notikumam ir smarža.

AROMTERAPIJA

Senie grieķi saka, kur labi smaržo, tur uz dzīvi apmetas dievi. Visos laikos dažādu kultūru cilvēki centušies radīt sev apkārt patīkamu smaržu, lai uzburtu labsajūtu un radītu gara un miesas harmoniju. Pēc definīcijas aromterapija ir slimību profilakses un ārstēšanas metode, izmantojot ēterisko eļļu saturošus augus un no tiem iegūtus produktus. Izrādās, ka bez veikalos un lidostu tax free zonās nopērkamajām smaržām ir vairāki citi smaržu iegūšanas veidi.

Ļoti būtiski ir mācēt atšķirt mākslīgi jeb ķīmiski radītu smaržu no īstas un dabiski iegūtas.

Foto KRISTIINE GRINVALDE PHOTOGRAPHY
Foto KRISTIINE GRINVALDE PHOTOGRAPHY

KĀ PIELIETOT AROMTERAPIJU KĀZU DIENĀ?

Konsultē aromterapijas speciāliste Zane Kalniņa.

Ņemot vērā, ka gatavošanās kāzām mēdz būt saspringta, nogurdinoša un nereti arī stresaina – kādas ēteriskās eļļas, maisījumus vai atslābinošas procedūras jūs ieteiktu?

Caur ožas kanāliem ēterisko eļļu iedarbība spēj nonākt pat līdz virsnierēm tas ir – līdz mūsu hormonālajai sistēmai, sniedzot dziļu un vienlaikus saudzīgu ārstniecisku efektu.

Lai relaksētos, var apmeklēt aromterapijas procedūras gan sejai, gan ķermenim.

Šajā procedūrā tiek veikta relaksējoša masāža, kuras laikā speciālists piedāvās un ieteiks kādu ēterisko eļļu kompozīciju pielietot. Ir klienti, kas pilnībā paļaujas uz meistara zināšanām, bet arī pats klients ar ožas palīdzību var saprast, kādu aromātu vēlas. Maisījumus iespējams izmantot gan masāžas laikā, gan arī mājas telpās, piemēram, eļļas piliens uz spilvena.

Aktuāli ir arī kakla kuloniņi, kuros, ņemot vērā emocionālo stāvokli, ir iepildīta izvēlētā kompozīcija – maisījums. Tādā veidā ar ožas palīdzību var atbrīvoties no noguruma un stresa.

MANNDARĪNS – nostiprina nervu sistēmu, nomierina, mazina baiļu sajūtu.

MELISA – mazina depresiju, melanholiju, baiļu sajūtu, uzlabo miega kvalitāti.

MUSKATRIEKSTS – mazina stresu, nervu spriedzi, nomierina, stiprina gribasspēku, palīdz pārvarēt neizlēmību un apātiju.

PETIGREINS – mazina bezmiegu, uzlabo atmiņu, veicina radošo un loģisko domāšanu, attīsta intuīciju.

ROZE – mazina nakts murgus, bezmiegu, baiļu sajūtu, skaudību, vilšanās sajūtu. Uzlabo miega kvalitāti, paaugstina darba spējas, rada mierīgu un omulīgu gaisotni, uzlabo jūtīgumu, stimulē seksualitāti.

LAVANDA – palīdz depresijas, bezmiega, satraukuma, histērijas, baiļu un melanholijas gadījumā.

Foto DIĀNA VEINBERGA
Foto DIĀNA VEINBERGA

Un tieši pretēji, kad jāuztur dinamika un mundrums – kādi ir aromterapijas noslēpumi?

Ieteiktu tos pašus ēterisko eļļu maisījumus, tikai ar atbilstošām eļļām. Var izmantot arī krāsu terapiju. Vienkārši ir jāzina kāda krāsa atbilst mundrumam, dzīvespriekam, stabilitātei, iedvesmai un pārliecībai. Var papildināt savu mājas interjeru ar atbilstošas krāsas lietām vai tekstilu. Jebkura fiziski aktīva nodarbe ir uzmundrinoša – jogas nodarbības, vienkāršas āra pastaigas, sporta zāle. Pirtiņas, pēršanās rituāli. Vienkārša ierīvēšanās mājas apstākļos, kas uzdzīs priecīgu mundrumu.

Ieteiktu arī pašām mājas apstākļos pagatavot kādu veselīgu dzērienu, piemēram, mandeļu pienu.

MELNIE PIPARI – efektīvs antidepresants, tonizē nervu sistēmu un organismu kopumā.

PIPARMĒTRA – atjauno spēku, līdzsvaro emocijas.

GREIPFRŪTS, APELSĪNS, CITRONS – efektīvs tonizējošs un antidepresīvs līdzeklis, uzlabo garastāvokli, stimulē garīgo aktivitāti.

LEVZEJA – mazina uzbudinājumu, nogurumu, depresiju, palīdz koncentrēties, paaugstina garīgo un fizisko aktivitāti. Efektīvs līdzeklis neirotisko galvas sāpju mazināšanai.

Foto LINDA BRĪNUMS
Foto LINDA BRĪNUMS

Ir dzirdēts par aromterapijas labvēlīgo ietekmi uz seksualitāti. Vai ir kāda īpaša burvju dzira?

SANDALS – mazina stresu, atslābina ķermeni un garu, noskaidro domas, stimulē jūtīgumu.

ILANG-ILANG – noņem nemiera sajūtu, bailes, naidu. Atraisa mīlestības, pašpārliecinātības un bezrūpības sajūtas. Erotiskas izjūtas.

JASMĪNS – rada nelielu eiforiju, saasina juteklismu un mīlestības sajūtas.

Pačūlijs – uzlabo koncentrēšanās spējas, stimulē seksualitāti.

Foto ULDIS LAPINS PHOTOGRAPHY
Foto ULDIS LAPINS PHOTOGRAPHY

Vai katram ādas tipam ir speciāli jāpielāgo eļļas, sviesti, maisījumi?

Aromkosmetoloģija apvieno skaistumkopšanas un aromterapijas procedūras vienā, sniedzot sejai nepieciešamo kopšanu, ķermenim relaksāciju un dvēselei harmoniju.
Aromakosmētikas kopjošos līdzekļus var pagatavot katram klientam individuāli. Attiecīgi jāņem vērā klienta ādas stāvoklis. Tieši tāpat tas attiecas uz bāzes eļļām – sausai ādai vai kuperozai ādai. Eļļa, kas regulē tauku dziedzeru sekrēciju. Pēc ādas stāvokļa aromkosmetoloģijā ir iespēja individuāli pagatavot maisījumu arī problemātiskai ādai (Acne, kuperoze, dehidrēta, vītušai utt).

Foto SAIVA LIEPIŅA
Foto SAIVA LIEPIŅA

Kā īsti atrast SAVU aromātu?

Gandrīz katrs, kurš iepazinies ar ēteriskām eļļām, agrāk vai vēlāk uzdod jautājumu, vai no tām iespējams izgatavot smaržas. Un atbilde ir pavisam vienkārša un skaista – protams! Var pagatavot pats, vērtējot ar savu ožu, kas labāk patīk, kas tuvāk sirdij un dvēselei. Ieteicams apmeklēt meistarklases nodarbības, kurās tu varēsi iemācīties tikt pie savām – unikālām, ekskluzīvām smaržām.

Viena no idejām gan vecmeitu ballītei, gan kā pārsteigums jaunlaulātajiem var būt tieši šo individuālo smaržu pagatavošana.

Saka arī to, ka katrai emocijai ir gan smarža, gan garša. Tāpēc ļaujies laimīgai emocijai un saldai mīlestības garšai.